Sıkça Sorulan Sorular

ULUSLARARASI HOMOFOBİ KARŞITI BULUŞMA

Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma Nedir?

Kaos GL tarafından koordine edilen ve 2006'dan beri her yıl, 17 Mayıs Haftasında homofobi ve transfobiye karşı örgütlenen uluslararası bir etkinliktir.

Homofobi Karşıtı Buluşma ilk kez 2006 yılında yapıldı. İlk 3 yılında Ankara ile sınırlı kalan Buluşma, 4. Yılında 6 şehre, 2010 yılında ise 5 Mart-16 Mayıs tarihleri arasında 16 şehre yayıldı.

Neden 17 Mayıs?

17 Mayıs, Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü'dür.

Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü, cinsiyet kimlik veya cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günüdür. İnsanların eşitliği için mücadele eden tüm girişimlere ilham ve destek vererek, her biriyle koordinasyon içinde olmayı amaçlamaktadır.

Neden Anti-Homofobi?

Cinsel yönelimimiz ve cinsiyet kimliğimizden dolayı ayrımcılığa maruz bırakılıyoruz ve hayatın her alanında homofobik tutum ve davranışlarla karşı karşıya kalıyoruz. Homofobiye karşı duramadığımızda, kaygılarımızı ve öfkemizi içimizde büyütüp, kendimize ve kendimizden olanlara yöneltiyoruz. Oysa bu, ihtiyacımız olan en son şey olsa gerek!

Homofobi probleminin sadece Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBT) bireylerin değil, aynı zamanda heteroseksüel bireylerin de meselesi olduğu gerçeğinin bilince çıkarılmasını istiyoruz.

Neden Buluşma?

Çünkü 2006 senesinden beri Ankara'da ve Kaos GL Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma ile, Türkiye'deki LGBT bireylere yönelik ayrımcılığın tartışılmasına ve görünürlüğünün sağlanmasına zemin yaratmayı amaçlıyoruz.

Buluşma ile LGBT bireylerin ve heteroseksüellerin birlikte özgürleşeceği bir dünyaya dair düşüncelerimizi paylaşmak ve tartışmak istiyoruz. Sorunlarımıza çözüm yolları arıyoruz ve bulduğumuz çözüm yollarını paylaşmak ve gerektiğinde birlikte müdahale edebilmenin maddi ve manevi olanaklarını yaratmak istiyoruz. Tüm bunları yüz yüze ve birlikte yapmak istiyoruz! Yeni insanlarla tanışmak, dertleşmek, sohbet etmek, kaygılarımızı azaltmak, rahatlamak istiyoruz!

Ne suç, ne günah, ne hastalık; yaşasın eşcinsel aşk!

Neden Uluslararası?

Homofobinin küresel bir mesele olduğunu biliyoruz; bu gerçekten hareketle Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar, Avrupa, Amerika, Asya ve dünyanın diğer her bölgesindeki LGBT bireylerin homofobiye karşı mücadele deneyimlerini öğrenmek ve kendi deneyimimizi onlarla paylaşmak istiyoruz.

Homofobiye karşı mücadelede küresel dayanışma ağları oluşturmak istiyoruz.

Evsahibi Kim?

Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma'nın ev sahipliğini Kaos GL yapıyor.

Kaos GL, LGBT hakları için mücadele eden bir örgüttür. 90'lı yılların başından beri çalışmalarını Ankara'da yürüten örgüt, 2005 senesinde yasal bir derneğe dönüşerek "Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği" adını aldı.

1994 senesinden beri aralıksız çıkan ve tüm Türkiye'ye dağıtılan "Kaos GL Dergisi"ni çıkaran örgüt, derginin yasallaşmasının ardından 2000 yılında Türkiye'nin ilk LGBT kültür merkezi ve kütüphanesini kurdu.

Kaos GL, LGBT bireylerin insan haklarının görünürlüğünü sağlamak için kadın örgütlerinden insan hakları örgütlerine ulusal ve uluslararası pek çok kurum ve kuruluşla ortak çalışmalar yürütmektedir.

Kaos GL, Türkiye'nin farklı şehirlerinde LGBT bireylerin kendi örgütlerini oluşturabilmeleri için dayanışma göstermektedir.

Buluşmaya kimler katılabilir?

Buluşmaya, LGBT bireylerin sorunlarını ve homofobiyi tartışıp birlikte özgürleşmek isteyen herkes katılabilir. Homofobi Karşıtı Buluşmaya veya buluşma kapsamındaki etkinliklerden herhangi birine katılmak için Kaos GL'li veya herhangi bir LGBT gruba üye olmanız gerekmez. Eşcinsel olmanız da gerekmez. LGBT grupların politikalarına katılmıyor da olabilirsiniz, yine de istediğiniz toplantıya katılıp tartışmaları dinleyebilir ve / veya fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu yılki Buluşma'ya kimler katılıyor?

Türkiye'nin her yerinden LGBT bireyler, dernek ve oluşumlarla birlikte her yıl olduğu gibi yine yurt içinden ve yurtdışından akademisyenler, kadın örgütlerinden temsilciler, hukukçular, gazeteciler, sanatçılar, yazarlar, sivil toplum temsilcileri ile politikacılar katılıyor.

Judith Butler (ABD Berkeley Üniversitesi, feminist filozof & queer teorisyeni), David Halperin (ABD Michigan Üniversitesi, queer teorisyeni), Sebahat Tuncel (Milletvekili, Barış ve Demokrasi Partisi), Kürşad Kahramanoğlu (Eski ILGA Genel Sekreteri), Osman Can (Anayasa Mahkemesi Raportörü), Rıza Türmen (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Eski Yargıcı), Bülent Tanık (Çankaya Belediye Başkanı), Zafer Üskül (TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı), Mehmet Sevigen (CHP İstanbul Milletvekili), Sophie In't Veld (Avrupa Parlamentosu Parlamenteri, Hollanda), Anette Trettebergstuen (İşçi Partisi Milletvekili, Norveç), Boris O. Dittrich (İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), LGBT Rights Program), Katrin Buchholz (İnsan Hakları Sorumlusu Başkâtibi, Almanya Büyükelçiliği), Büyükelçi Cecilie Landsverk (Norveç Büyükelçiliği), Dr. Pascal Hector (Elçi, Almanya Büyükelçiliği), Manuel Larrotcha (Müsteşar, İspanya Büyükelçiliği), Stuart Adam (Müsteşar, İngiltere Büyükelçiliği), John Davison (Müsteşar ve Siyasi Danışman, Kanada Büyükelçiliği), Marietje Schaake (Avrupa Parlamentosu Parlamenteri, Hollanda), Sander Janssen (Müsteşar ve Siyasi İlişkiler, Hollanda Büyükelçiliği), Küba Büyükelçiliği, ABD üyükelçiliği, Selçuk Candasayar (Psikiyatr), Yasemin İnceoğlu (Galatasaray Üniversitesi, İletişim Fakültesi), Tanıl Bora (Birikim Dergisi & Toplum ve Bilim Dergisi), Zeynep Gambetti (Boğaziçi Üniversitesi), Melek Göregenli (Sosyal Psikolog), Nilgün Toker (Ege Üniversitesi), İlknur Üstün (Feminist), Koray Başar (Psikiyatr), Lale Mansur (Oyuncu), Sümeya Kökten (Belçika, yönetmen), Erbuğ Keskin (Çukurova Üniversitesi), Gülşah Şeydaoğlu (Tabipler Odası Adana Genel Sekreteri), Seven Kaptan (Homofobi Karşıtı Ruh Sağlığı Girişimi), Mahmut Şefik Nil (Homofobi Karşıtı Ruh Sağlığı Girişimi), Eser Aygül (Gazi Üniversitesi), Hande Eslen Ziya (Bahçeşehir Üniversitesi), Ali Erol (Kaos GL), Esra Arsan (Bilgi Üniversitesi), Nilgün Tutal Cheviron (Galatasaray Üniversitesi), Aslı Tunç (Bilgi Üniversitesi), Yaman Akdeniz (İstanbul Bilgi Üniversitesi), Ayşe Gül Altınay (Sabancı Üniversitesi), Hülya Adak (Sabancı Üniversitesi), Nedim Nomer (Sabancı Üniversitesi), Sezgin Tanrıkulu (Avukat, Diyarbakır Barosu Eski Başkanı), Rober Koptaş (Agos Gazetesi), Ahmet Tulgar (Yazar, BirGün Gazetesi), Vahap Coşkun (Dicle Üniversitesi), Gamze Göker (Akademisyen, Ankara Üniversitesi), Mutlu Binark (Akademisyen, Başkent Üniversitesi), Devrim Sezer (İzmir Ekonomi Üniversitesi), Ertuğrul Kürkçü (Ekmek ve Özgürlük), Nurcan Turan (Yeniyol), Anna Blomqvist (İsveç, Yönetmen), Oscar Eriksson (İsveç, Yönetmen), Esmeray (Stand-up sanatçısı), Anne Ross Solberg (İsveç, Araştırmacı), Fırat Söyle (Avukat, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği), Ezra Elbistan (Hevjîn LGBTT Oluşumu, Diyarbakır), Öykü Su (Hevjîn LGBTT Oluşumu, Diyarbakır), Ufuk Uras (Özgürlükçü Sol), Mahir Sayın (Sosyalist Parti), Kürşat Kızıltuğ, Ali Ekber Aliyev (Yazar, Azerbaycan), Yusuf Eradam (Bahçeşehir Üniversitesi).

Önceki Buluşma'lara hangi isimler katıldı?

2006'daki ilk Bulusma'ya yurtdışından Jon Martin Larsen (Gazeteci, Norveç), André van Houwelingen (Psikolog, Hollanda), Michael Upton (Queer aktivist, Britanya), Anette Trettebergstuen (Milletvekili, Norveç), Martin Christensen (LBL üyesi, Danimarka), Hohn Fisher (ARC, İsviçre), Karen Busby (Hukukçu, Kanada), Gert Hekma (Sosyolog, Hollanda), Inge-Lise Paulsen (LBL; Danimarka), Aleksandar Andreev (EGAL, Makedonya) katıldılar. Aynı yıl yurtiçinden Melek Göregenli (Sosyal Psikolog), Aykut Atasay (Yönetmen), Gülsüm Depeli (Akademisyen), Güzin Yamaner (Akademisyen), Şahika Yüksel (Psikiyatr), Nesrin Yetkin (Psikiyatr), Mahmut Şefik Nil (Psikolog), Murat Cömert (Akademisyen), Erinç Seymen (Sanatçı), Kürşad Kahramanoğlu (Eski ILGA Genel Sekreteri), Taner Ceylan (Sanatçı), Murathan Mungan (Şair-Yazar) katıldı.

2007 Buluşma'sına ise Zehra F. Kabasakal Arat (Akademisyen, ABD), Börje Vestlund (Milletvekili, İsveç), Anette Trettebergstuen (Milletvekili, Norveç), Kürşad Kahramanoğlu, Selin Berghan (Sosyolog), Buse Kılıçkaya (Pembe Hayat LGBTT Derneği), Julia Ehrt & Dan Ghattas (TransGender Network, Almanya), Uğur Alper (homoloji.com), Beate Katharina Seiferth (L-Mag Dergisi, Almanya), Asbjorn Jorgensen (Gaysir.no, Norveç), Marit Östberg (Kom ut Dergisi, İsveç), Ayşe Erbil (Radio LoRa, İsviçre), Murat Çınar (Yönetmen, İtalya), Oktay İnce (Karahaber Video), Aykan Safoğlu (Yönetmen), Batur Özdinç (A-İnfos), İrem Aksu (Küresel Eylem Grubu), Ayça Örer (Bianet), Ali Rıza Taşkale (Hacettepe Üni. İletişim Fakültesi), Cihan Ertan (Akdeniz Üni. Sosyoloj Bölümü), Anne Ross Solberg (Araştırmacı, Norveç), Berfin Emre (Hacettepe Üni. İletişim Fakültesi), Göze Orhon (Hacettepe Üni. İletişim Fakültesi), Kerem Altıparmak (Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi), Hervé Caldo (Fransa), Anna-Maria Sörber (Gazeteci, İsveç), Jan Swierszcz (KPH, Polonya), Vladimir Velkovic & Jakov Causevic (SPY-Safe Pulse of Youth, Sırbistan), Mine Gencel Bek (Ankara Üni. İletişim), Hülya Uğur tanrıöver (Galatasaray Üni. İletişim), Fatih Özgüven (Yazar), Barbaros Şansal (Modacı), Aslı Doğan & İnci Birincioğlu (Ege Üniversitesi) ile Lambdaistanbul, Pembe Hayat, GTURK, Beargi, Gacı İstanbul, Lubunya, Gacı/Kadın Kapısı, Antalya Gökkuşağı, MorEl Eskişehir, Kaosist, Kaos GL İzmir ve Kaos GL temsilcileri katıldılar.

2008'yılındaki buluşmaya Michael Cashman (AB Parlamenteri), Anette Trettebergstuen (Milletvekili, Norveç), Anja Meulenbelt (Hollandalı yazar), Mithat Sancar (Hukukçu), Yakın Ertürk (BM Kadına Yönelik Şiddet Özel Rapotörü), Kürşad Kahramanoğlu (Eski ILGA Genel Sekreteri), Oral Çalışlar (Gazeteci), Hülya Gülbahar (Avukat), Oya Aydın (Avukat), Serpil Sancar (Akademisyen), Yıldız Tokman, Selma Acuner (AB uzmanı), Melek Göregenli (Sosyal Psikolog), Selçuk Candasayar (Psikiyatr), Pınar İlkkaracan (Kadının İnsan Hakları Savunucusu), Özlem Altıparmak (Avukat), Aksu Bora (Feminist), Kerem Altıparmak (AÜ SBF İnsan Hakları Merkezi Başkanı), Şevki Sözen (Prof. Dr. Adli Tıp), Juliano Cano Nieto (Araştırmacı, Human Rights Watch, ABD), Senem Doğanoğlu (Avukat), Ayşe Gül Altınay (Akademisyen), Jenny Sudén (Akademisyen, İsveç), Hande Öğüt (Eleştirmen), Rebecca Sevilla (Education International, Belçika), Diego Mellado (Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu), Aija Salo (ILGA-Europe), Murat Çelikkan (Gazeteci, İnsan Hakları Savunucusu), Yıldırım Türker (Gazeteci, Yazar), Murathan Mungan (Şair-Yazar)...

Önceki buluşmalarda hangi forum ve aktiviteler oldu?

Film gösterimleri, sergi, parti, sanat-edebiyat söyleşileri ve atölyelerin yanı sıra "Medya-İletişim Forumu", "Ruh Sağlığı Çalışmalarında ve Uygulamalarında Homofobi", "Queer Forum", "Homofobiye Karşı Mücadelede Uluslararası Deneyimler", "Lezbiyen ve Biseksüel Kadınlar Forumu", "Yerel Gey-Lezbiyen Forumu", "Transfobiye Karşı Forum", "Feminist Forum", "Homofobiye Karşı Video", "LGBT Medya Forumu", "Homofobiye Karşı Kampus Forumları", "Homofobi Kıskacındaki Beden: Erkeklik-Kadınlık" gibi başlıklar altında forumlar yapıldı.

Kampüs Buluşmaları nedir?

2010 yılında "Homofobiye Karşı Kampus Forumu" adı altında 19 Mayıs Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampüslerinde Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında yapılan kampüs etkinlikleri.

Hangi ülkelerden katılım olacak?

Norveç, Hollanda, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Kanada, Makedonya, ABD, İsveç, Almanya, İtalya, Fransa, Polonya ve Sırbistan'dan hukukçu, politikacı, akademisyen, gazeteci, LGBT aktivistler Homofobi Karşıtı Buluşma'ya katıldılar. 2010 yılının Buluşma'sına ise Küba, İspanya, Kanada, İsveç, Norveç, Almanya, ABD, Hollanda, Belçika, İngiltere ve Azerbaycan'dan katılımcılar bekliyoruz.

Buluşmaya katılım ücretli mi?

Buluşmaya katılmak ücretli değildir. Tüm söyleşiler, konferanslar, film gösterimleri, forumlara ücretsi katılabilir, dinleyebilir, izleyebilir ve tartışmalara dâhil olabilirsiniz.

Bazı parti ve atölyeler ücretli olabilir ve ücretli etkinlikler önceden ilan edilir.

Homofobiye Karşı Yürüyüş nedir?

Homofobiye Karşı Buluşma haftasında, salon ve kampüs etkinlikleri haricinde yapılacak açık hava etkinliğidir. Yürüyüş, her yıl 17 Mayıs haftasında Buluşma kapsamında yapılacak. Bu seneki yürüyüş, 16 Mayıs 2010'da saat 13:00'da Kurtuluş Parkı'ndan Yüksel Caddesi'ne yapılacak.

Nerde kalabilirim?

Buluşmayı izlemek için Ankara dışından gelecekseniz, Buluşma boyunca, Kaos GL gönüllüleri sizi misafir edebilirler. Eğer otelde kalmak isterseniz, size yardımcı olması için, birlikte çalıştığımız bir organizasyona yönlendirebiliriz.

Buluşmayı nasıl finanse ediyorsunuz?

Buluşma aktivitelerinin bir kısmını Kaos GL Derneği olarak gönüllülerin ve bazı sivil toplum kuruluşlarının dayanışması ile karşılıyoruz. 5. Buluşma'nın finansal desteğini, Açık Toplum Vakfı, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Center for Lesbian and Gay Studies (CLAGS), Norveç Büyükelçiliği, Smashing Pink, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İngiltere Büyükelçiliği ve Almanya Büyükelçiliği'ni yapıyor.

Organizasyonda görev alabilir miyim?

Elbette! Uluslararası Homofobi Kaşıtı Buluşma'nın organizasyonunun ve gerçekleştirilmesinin her aşamasına katılmanızı bekliyoruz.

Önerilerinizi paylaşabilir ve / veya doğrudan sorumluluk alabilir, katkıda bulunabilirsiniz! Buluşma'nın her aşamasına dair önerilerinizi ve katkılarınızı bizimle lütfen paylaşın.

Organizasyon, konular, konuşmacılar, konaklama/misafir etme, ulaşım, sponsor, yemek-kahvaltı, parti, çeviri, mekan, yurtdışından/Ortadoğu, Balkan vb. katılım, web, ...

Buluşma programını nasıl takip edebilirim?

Buluşma programını web sitemiz www.antihomofobi.org ya da www.kaosgl.org adresinden takip edebilirsiniz.

Buluşma için kiminle iletişime geçebilirim?

Homofobi Karşıtı Buluşma Koordinasyonu: Nevin Öztop & Ali Erol

Kaos GL Derneği

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, 29/12, Kat:6, Demirtepe/Kızılay - Ankara

Tel: 0312 230 0358

Faks: 0312 230 6277

Ali Erol kaosgl@kaosgl.org

Nevin Öztop nevin@kaosgl.org