Arşiv - 2015 - 18 Mayıs 2015

17 Mayıs 9 şehirde kutlandı

 

17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün Ankara, Antakya, Antep, Bursa, Denizli, Giresun, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de kutlandı.

 

Kaos GL Derneği’nin 10 yıldır yaptığı Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma etkinlikleriyle gündemleştirdiği 17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün bu yıl Türkiye’de 9 ilde kutlandı.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün eşcinselliği hastalıklar listesinden çıkardığı 17 Mayıs 1990 tarihi ile temellenen Uluslararsı Homofobi Karşıtlığı Günü vesilesiyle dünya çapında çeşitli etkinliklere sahne olan 17 Mayıs kapsamında yapılan etkinlikler şöyle:

 

Ankara: Binler aşk ve özgürlük için yürüdü!

 

Kaos GL’nin bu yıl onuncusunu düzenlediği Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma binlerce kişinin katıldığı “Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş” ile sonlandı. “Aşk ve özgürlük için yürüyoruz” diyen homofobi ve transfobi karşıtları Ankara’yı gökkuşağına boyadı.

 

Antakya: Kaws Kuzah LGBTİ 17 Mayıs için alanda!

 

1 Mayıs’ta ilk kez sokağa çıkan Kaws Kuzah LGBTİ’nin çağrısıyla, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü’nde Antakya’daki sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri yürüyüş yaptı.

 

Eğitim-Sen önünde toplanan kitle, renkli, coşkulu ve kararlı aktivistleriyle Saray Caddesi’nden yürüyerek sonrasında basın açıklamasını okudu.

 

Açıklama metninde homofobi ve transfobiye karşı yerel bir örgüt olarak bölgelerinde mücadele edeceklerini duyuran aktivistler, kadın cinayetleri ve emek sömürüsü gibi konularda da sessiz kalmayacaklarını sloganları ile işaret etti.

 

Antep: #NefreteKarşı sarıl bana!

 

Antep ZeugMadi LGBTİ, Bağzı Üniversiteliler ile birlikte bugün (18 Mayıs) “nefrete karşı sarıl bana” etkinliği yaptı. Birçok dilde nefrete karşı sarılma çağrıları yazan dövizleri taşıyan homofobi ve transfobi karşıtları polis tacizine rağmen etkinliklerini sürdürdü. Etkinlik, çevredeki kişilerin sarılması ile renkli anlara da sahne oldu.

 

Bursa: Özgür Renkler tüm gün etkinlik düzenledi

 

Özgür Renkler ve Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü’nde Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki 3 Fidan Parkı’nda etkinlikler düzenledi. Vejetaryen ve vegan piknikle başlayan etkinlikler “Toplumsal Cinsiyet ve Eşitlik Atölyesi”, LİSTAG’dan İlay Yılmazlar, Özgür Renkler’den Semih Özkarakaş, Kadıköy Kent Konseyi LGBTİ Meclisi’nden Tuncel Emir ve TODAP’tan Umut Şah’ın konuşmacı olduğu; Özgür Renkler’den Candan Eriş’in modere ettiği “Homofobi ve Transfobiye Karşı Mücadele Etmek” paneli ve Praksis konseriyle devam etti.

 

Denizli: LGBTİ’ler ve aileleri stand açtı

 

Denizli LGBTİ ve Aileleri 17 Mayıs’ta stand açtı. Standı ziyaret edenleri homofobi, transfobi ve ayrımcılık hakkında bilgilendiren oluşum üyelerini HDP de yalnız bırakmadı.

Nefrete karşı Giresun rengarenk!

 

Giresunlu homofobi ve transfobi karşıtları 16 Mayıs’ta Pride filmini izledi. Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün 17 Mayıs’ta ise nefret suçlarına ilişkin söyleşi düzenledi.

 

İstanbul: Homofobi ve transfobiye karşı panel

 

İsveç ve Hollanda Başkonsoloslukları ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından düzenlenen, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi (SEÇBİR) yönetiminde gerçekleşen panelde SPoD’tan Volkan Yılmaz, Rozerin Seda Kip ve Hayat Çelik İsveç Araştırma Enstitüsü’nde konuştu.

 

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD LGBTİ, 17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü için, "Velev ki siyaset yapıyoruz" çağrısıyla bir kokteyl düzenledi. Politikacıların, avukatların, psikologların, akademisyenlerin katıldığı kokteylde LGBTİ haklarına dikkat çekildi.

 

İzmir: Uçurtmalar fobiye karşı!

 

Alsancak Vapur İskelesi önünde bir araya gelen İzmirliler  “Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün” kapsamında uçurtma uçurdu.

 

Kocaeli: Gökkuşağı kermesi

 

Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi, “motorları gökkuşağına sürüyoruz” diyerek 17 Mayıs dolayısıyla 15 Mayıs’ta Kedi Kafe’de kermes yaptı.